17 czerwca 2018 Udostępnij

Jak usunąć plamy z farb po remoncie?

Remonty: uwielbiamy je, bo wprowadzają coś nowego, ale żałujemy brudu, bałaganu i kurzu, który jest w pakiecie z każdym remontem. Czasem mimo dokładnego zabezpieczenia może się przedostać farba i zabrudzić nam powierzchnie. Oto sposobny na usuwanie plam z farby.

PORADNIK REMONTOWY: JAK USUNĄĆ PLAMY Z FARB?

1. Plamy na szybach

Tutaj idealny będzie płyn do naczyń rozpuszczony w ciepłej wodzie do powstania piany. Gąbką należy rozprowadzić płyn na szybie, a samą plamę zdrapać skrobaczką. Oczywiście delikatnie, aby nie porysować szyby. 

2. Plamy na blatach kuchennych

Potrzebna będzie odrobina oliwy i sucha ściereczka oraz okrężne ruchy. Jeśli plama jest trudna do usunięcia można spróbować ją zeskrobać, wystarczy owinąć suchą szmatką wokół noża lub drewnianej rączki i spróbować zdrapać plamy, która jest pokryta oliwą. Ewentualnie możemy użyć rozpuszczalników jeśli mamy pewność że nie zniszczą one naszej powierzchni 

3. Plamy na dywanach i wykładzinach

Gdy zauważymy plamę na dywanie powinniśmy ją od razu usunąć. Do tego celu potrzebujemy ręcznika papierowego lub suchej ścierki. Wystarczy lekko przykładać naszą ścierkę do farby. Pamiętajmy, aby nie pocierać dywanu ponieważ nasza plama po prostu wejdzie jeszcze głębiej zamiast się usunąć. Jeśli mamy bardzo oporną plamę możemy użyć gliceryny, zmywacza do paznokci, czy terpentyny. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki mamy rodzaj dywanu i czy go nie zniszczymy. 

Niestety, ale plamy które zaschły są niemożliwe do usunięcia. Ewentualnie można spróbować tłuszczu do ich usunięcia. Trzeba posmarować tłuszczem plamę i zostawić ją na całą dobę, a później przetrzeć miejsce rozpuszczalnikiem. Z kolei, aby pozbyć się tłuszczu należy użyć talku lub suchego szamponu do dywanów.

4. Plamy na linoleum

Na początku użyj ciepłej wody z płynem do naczyń. Jeśli plama jest trudna do usunięcia można użyć skrobaczki owiniętej szmatką, w ekstremalnych sytuacjach polecany jest rozpuszczalnik, który będzie na tyle delikatny, aby nie naruszyć linoleum. Ewentualnym rozwiązaniem jest wosk do podłóg i gąbka z wysokiej jakości stalowej wełny

jak zmyć plamy po farbie

5. Plamy na drewnie

Plamy z farb lateksowych można usunąć denaturatem, a z olejnych terpentyną. Ważne jest, aby delikatnie usuwać plamy tak, by nie uszkodzić drewna. Na końcu ważne jest dokładne osuszanie powierzchni, aby drewno nie wchłonęło rozpuszczalnika.

6. Plamy na betonie, cemencie itp.

Na początek szczotka druciana i skrobaczka, aby usunąć okruchy farby. Później rozpuszczalnik do farby, który będzie dopasowany do rodzaju powierzchni i farby. Na końcu trzeba wypłukać powierzchnię. Można użyć do tego myjki ciśnieniowej.

7. Plamy na cegle

Tutaj najlepiej sprawdzi się rozpuszczalnik w formie past albo żelu. Wystarczy przyłożyć ściereczką z daną substancją do plamy i zostawić ją na określony przez producenta czas. Resztki, które zostaną można usunąć szczotką z twardych włókien. 

8. Plamy na plastiku

Tutaj sprawdzi się olej i delikatne zdrapywanie plamy plastikowym nożykiem lub skrobaczka. Do opornych plam można użyć denaturatu lub zmywacza do paznokci. Pamiętajmy jednak, aby przed czyszczeniem sprawdzić daną  powierzchnię i to jak działa na nią dany produkt czyli wykonać mały test z niewidocznym miejscu.