9 lipca 2018 Udostępnij

Jak działa kawiarka?

Jak prawidłowo zaparzać kawę?

Kawiarka, czyli znany wszystkim mały czajniczek, w którym zaparza się kawę nazywany jest też "moka" albo "makinetek". Kawiarka świetnie nadaje się do parzenia ciśnieniowego świeżo zmielonej kawy, może zastąpić ekspres ciśnieniowy. Jak używać kawiarki? Jak zaparzyć w kawiarce pyszną, oryginalną kawę?

Kawiarka jak działa? Jak prawidłowo zaparzać kawę?

Powstanie kawiarki miało miejsce w latach 30. ubiegłego stulecia. Została ona stworzona we Włoszech. Pierwsze modele kawiarek były wykonane z aluminium. Obecnie na rynku kawiarki są dostępne jako narzędzia z tworzywa sztucznego. Zdarzają się też modele zasilane na prąd. Parzenie kawy w każdym modelu zawsze przebiega identycznie.

Budowa kawiarki

Chcąc zaparzyć dobrą kawę przy użyciu kawiarki, należy najpierw zapoznać się z jej budową. Składa się ona z 3 głównych części: podstawy, sitka i części górnej. Podstawa jest to naczynie przeznaczone na wodę. Natomiast w sitku umieszcza się porcję świeżo zmielonych ziaren kawy. Górna część jest to dzbanek na gotową już, zaparzoną kawę. 

Ekstrakcja kawy przebiega pod ciśnieniem o wartości 1,5 Bara. Z tego względu elementy, z których zbudowany jest ten sprzęt muszą być dobrze spasowane, natomiast uszczelki wykonane z dobrej jakości materiałów. Pozwoli to cieszyć się sprawną kawiarką przez bardzo długi czas eksploatacji.

kawiarka

Jak parzyć kawę w kawiarce?

Wykonywanie kawy w kawiarce jest bardzo proste. Cały proces składa się z czterech etapów. Na początek należy uzupełnić wodę w podstawie. Producenci zazwyczaj polecają użycie wody zimnej i filtrowanej. Do sitka natomiast umieszcza się odpowiednią porcję zmielonych ziaren kawowych. Sitko powinno być całkowicie wypełnione, a kawa zmielona, ale nie zbyt drobno. W dalszej części trzeba skręcić kawiarkę. Podstawa ma być skręcona z częścią górą. Szczelne połączenie podstawy i dzbanka zapewni powstanie odpowiednio wysokiego ciśnienia wewnątrz urządzenia. Ostatnia czynność to nastawienie kawiarki. Rosnące ciśnienie pary wodnej będzie przeciskać kawę przez sitko. Napój jest gotowy w od 5 do 10 minut.

Po zakończeniu parzenia oraz rozlaniu kawy do kubków czy filiżanek, kawiarkę należy oczyścić. W tym celu warto ją rozkręcić i myć sprzęt najlepiej ciepłą wodą. Posiadacze kawiarek aluminiowych powinni wystrzegać się używania detergentów i środków chemicznych podczas mycia. Nie można pominąć oczyszczenia oraz osuszenia uszczelki. Pozwoli to na zachowanie jej w dobrej kondycji przez długi czas.

Parzenie kawy w kawiarce nie jest procesem powtarzalnym, oznacza to, że za każdym razem smak kawy może być inny. Dzięki temu każdy może dopasować metodę parzenia do swoich osobistych preferencji w tej materii.