4 czerwca 2018 Udostępnij

Jak urządzić pokój młodzieżowy, by pogodzić potrzeby rodziców i nastolatka?

Każdy nastolatek uważa swój pokój za swoje prywatne terytorium. Rodzice chcą z kolei stworzyć mu przestrzeń funkcjonalną. Jak pogodzić to wszystko? Jak urządzić pokój dla nastolatka, aby spełnić oczekiwania obu stron?

Podczas urządzania pokoju dla małego dziecka, bierze się pod uwagę przede wszystkim własne gusta. Królują jasne kolory i praktyczne rozwiązania. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy dziecko dorasta. Nastolatek chce być indywidualistą i pokazać to również w swoim pokoju. Jak jednak przemycić do jego pokoju nieco praktycznych rozwiązań?

Praktyczne meble w młodzieżowym stylu

W pokoju nastolatka przede wszystkim znaleźć się muszą meble funkcjonalne, które wyznaczą strefę wypoczynku, nauki i towarzyską. Podstawą jest oczywiście wygodne łóżko, na którym odpoczywa się najlepiej. Poza tym w pokoju obowiązkowo pojawić się muszą szafki na ubrania, gry, kosmetyki i nie tylko, a także biurko. Warto też zadbać o wygodne miejsca do siedzenia.

Dla nastolatka funkcjonalność ma jednak znaczenie drugorzędne, liczy się stylowy wygląd. Młodzi ludzie przepadają za rozwiązaniami mniej standardowymi - meblami w ciekawych kolorach czy imitujących dany materiał itd. Takich rozwiązań jest zresztą coraz więcej na rynku.

Tematyczny pokój dla nastolatka – czy to dobry pomysł?

Urządzając pokój dla nastolatka warto oczywiście zadbać o jego zainteresowania. Jednak nie zawsze są one długotrwałe. Warto więc stworzyć możliwość przemycania swoich pasji w formie plakatów, wyrobów hand-made i nie tylko. Pomocne w tym przypadku bywają różnego rodzaju naklejki, tablice korkowe czy ramki na zdjęcia. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ściany lub jej części farbą tablicową. Wówczas można na niej rysować czy zapisywać odpowiednie dla siebie hasła czy cytaty. Przy okazji będzie je można regularnie zmieniać bez konieczności odmalowywania od razu całego pokoju.

jak urządzić pokój w stylu młodzieżowym

Designerskie dodatki w pokoju młodzieżowym

Osobowość nastolatka warto podkreślić  także poprzez oryginalne dodatki, które mogą pełnić przy okazji funkcje praktyczne. Osobie, która na co dzień interesuje się nowinkami technologicznymi spodobać powinna się futurystyczna lampka na biurko wykorzystująca technologię LED. Przy okazji skutecznie oświetli ona biurko. Nastolatkowi, który fascynuje się modą spodoba się z kolei efektowne lustro zawieszone na ścianie. Miłośnicy podróży docenią z kolei pojemne pudełka z nadrukami dużych miast. Przy okazji stanowią one ozdobę każdego pokoju.

Czy są już jakieś inspiracje? Razem z dzieckiem można stworzyć pokój, który spodoba się zarówno jemu, jak i rodzicom. Warto przede wszystkim rozmawiać o swoich oczekiwaniach i stworzyć kompromis, tak aby zaspokoić  potrzeby i gusta obu stron.