8 sierpnia 2018 Udostępnij

Na co zwrócić uwagę wybierając materac?

W czasie snu nasz organizm regeneruje się, a tym samym pozwala nam lepiej przygotować się na wyzwania, jakie nas czekają. Nic zatem dziwnego, że do jakości snu przywiązujemy współcześnie coraz większą wagę. Nie byłoby to możliwe, gdybyśmy nie dysponowali wygodnymi materacami, warto więc dowiedzieć się, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Materac bonelowy i jego sekrety

Nie każdy, kto słyszy o materacu bonelowym, natychmiast orientuje się, z jakim rozwiązaniem ma do czynienia. Gdy jednak wspomni się o materacu sprężynowym – niepewność znika. To rozwiązanie stanowiące starszy model konstrukcji, nie da się jednak ukryć, że nadal cieszy się dużą popularnością. Powstaje z wykorzystaniem wielu sprężyn przybierających kształt klepsydry. Te, zarówno u dołu, jak i u góry, są przymocowane do sztywnej konstrukcji wykonanej z drutów. Jeśli zastanawiamy się nad tym rozwiązaniem, warto pomyśleć przede wszystkim o jego dwustronnym odpowiedniku. Zwykle zaleca się zmieniać jego stronę raz na pół roku, daje to bowiem pewność, że czas jego użytkowania będzie odpowiednio dłuższy.

Co warto wiedzieć o materacu kieszeniowym?

Materac kieszeniowy sprężynowy jest nieco nowszą wersją dawnego materaca bonelowego. Tym razem jednak mamy do czynienia nie tylko z mniejszymi sprężynami, ale i z charakterystycznym dla nich walcowatym kształtem. Nazwa pochodzi od specjalnych woreczków z tkaniny, w których umieszczone są sprężyny.

wygodny materac do łóżka

Nie są one połączone, produkt charakteryzuje się więc znacznie większą elastycznością. Osoby, które zastanawiają się nad tym, która z wersji jest bardziej atrakcyjna, przeważnie nie ukrywają tego, że duże znaczenie ma dla nich argument cenowy. Materace kieszeniowe powszechnie uchodzą też za bardziej trwałe, a choć ich cena jest wysoka, lepiej dopasowują się do ciała.

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Sami producenci coraz częściej wspominają, że materace sprężynowe nie powinny być stosowane wówczas, gdy dzieci nie przekroczyły jeszcze szóstego roku życia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że sprężyny działają w oczekiwany sposób pod wpływem ciężaru, a małe dziecko jest jeszcze zbyt lekkie. Jeśli zatem chcemy ochronić dzieci przed wadami kręgosłupa, stawiajmy przede wszystkim na materace bonelowe. Zwykle dzieli się je na siedem sfer, każda z nich jest zaś dostosowana do średnich wymiarów osoby dorosłej. Dziecko zajmuje mniej miejsca, dobrze więc, jeśli śpi na materacu, który nie jest wyprofilowany.

Jak dobrze wybrać materac?

Wybór materaca może być uznany za trafiony przede wszystkim wówczas, gdy udaje się nam znaleźć złoty środek pomiędzy tym, co wygodne, a tym, co jest zdrowe dla naszego kręgosłupa. Warto też pamiętać o tym, że powinien być on dopasowany nie tylko do naszego wzrostu, ale i wagi ciała.