1 kwietnia 2018 Udostępnij

Jaka szafa do sypialni?

Projektowanie środka szafy w celu zabudowy

Jeżeli wyposażymy się w szafę, którą zabudujemy w jakiejś wnęce lub postawimy na ścianie, będziemy mogli zrezygnować z mebli, które jedynie zajmą potrzebną nam przestrzeń. Jednak to gdzie umieścimy drążki, a gdzie półki jest kwestią, nad którą należy się zastanowić, aby móc wygodnie z niej korzystać i nie powodować harmideru. Musi też być zależne od rodzaju przechowywanej garderoby i jej ilości. Podstawową kwestię stanowią drążki. W miejscu z łatwym dostępem i widocznym dla człowieka, mają być drążki przeznaczone do wieszania sezonowych ciuszków.

Planując taki mebel należy zmierzyć ile miejsca zamierzamy na nią przeznaczyć a wnętrze zaprojektować na kartce. Dzięki temu łatwo i szybko naniesie się wszystkie poprawki i zwizualizuje ją.

W jaki sposób zaplanować szafę?

Planując ten mebel większość będzie zależna od tego ile mamy miejsca. W następnej kolejności znajdują się posiadane pieniądze, a na samym końcu to jak sami chcielibyśmy by ona wyglądała. Biorąc to wszystko pod uwagę, kupienie gotowej wbudowanej szafy będzie praktycznie niemożliwe. Najlepiej więc zamówić taką na wymiar.

Chcąc wykorzystać przestrzeń jak najlepiej jest to możliwe, drążek powinniśmy umieścić na wysokości 1,8metra - jeśli mamy wieszać na niej ubranie wierzchnie, lub 1,2metra - jeżeli zawisną na nim spódnice, koszule, marynarki itp. W takiej szafie powinny znajdować się też półki na buty - dobrze gdy są pod kątem i mają ograniczniki.

Półki

ergonomiczna szafa

Warto zauważyć, że większy porządek zachowamy jeśli między jedną a drugą półką będzie minimalna ilość miejsca. Wysokość w standardowych przypadkach to mniej więcej 25cm, ale jeśli mamy przechowywać nietypowe rzeczy, półki mogą mieć wysokość 30-50cm. Bez problemu umieścimy w niej zasłony, ręczniki, narzuty czy inne rzeczy domowego użytku wykonane z materiału.

Półki najczęściej używa się, aby postawić na nich obuwie. W takiej sytuacji dobrze jest sprawdzić ile wysokości będzie na nie potrzebne. Zwykle wynosi ona od 15cm gdy mamy niskie klapki czy sandałki, do 60cm przy wysokich kozach lub na koturnach. Dobrze jest pomyśleć też, czy jeśli szafa ma dużo miejsca na głębokość, lepszą alternatywą okaże się wykonanie półek wysuwanych. Łatwiej będzie wtedy wydobyć głębiej umieszczone przedmioty

Na półkach będących wyżej lepiej będzie umieścić swetry czy koszulki. Jeżeli nasze ubrania są delikatne lepiej jest by była jeszcze szafka z oddzielnymi drzwiami. W zabudowanej szafie często umieszcza się również kosze.

W takim meblu nie tylko schowamy naszą garderoby, ale i inne rzeczy z materiałów, w tym koce, czy chociażby rzeczy przeznaczane do sportu. Dla takich przedmiotów najlepszym wyjściem będą najwyższe i najniższe półki, przy czym jedna musi być na szerokość szafy. Zmieszczą się wtedy długie rzeczy jak narty.

Rady

Próżniowe worki zaoszczędzą miejsca, a przestrzenie wąskie, ale za to wysokie zmieszczą akcesoria do sprzątania domu. Dobrze jeśli w szafie znajduje się miejsce na dodatki typu krawaty, szale, czapki czy biżuterię. W tym ostatnim przypadku warto pomyśleć nad osobną szufladką na klucz.