2 września 2018 Udostępnij

Wąska kuchnia – jak ją urządzić?

Wąska kuchnia to dla wielu osób synonim ciasnoty oraz mało wygodnej przestrzeni, w której ciężko jest wykonywać jakiekolwiek prace. Warto jednak zastanowić się nad tym co możemy zrobić, aby tak się nie stało. Dobrym rozwiązaniem może być chociażby otwarcie kuchni, nawet częściowe, na salon. Optycznie, cała przestrzeń zostanie powiększona, a do kuchni będzie się mogło dostać więcej światła. W takim przypadku, na styku kuchni oraz salonu można również postawić stół i stworzyć nawet niewielkich rozmiarów jadalnię.

Jeśli jednak nasza kuchni to zupełnie oddzielne pomieszczenie, konieczne jest skrupulatne rozplanowanie tego, w jaki sposób oraz w którym miejscu zostaną ustawione poszczególne meble.

Szafki w wąskiej kuchni

Aby nasza kuchnia była w pełni funkcjonalna, powinna mieć przynajmniej 180 cm szerokości. Wiąże się to z tym, iż szafki kuchenne mają standardowo 60 cm głębokości, zatem po ich zamontowaniu powinniśmy wciąż mieć minimum 120 cm wolnej przestrzeni, w której będziemy się swobodnie poruszać.

Z reguły, szafki w kuchni są instalowane na jednej ścianie, lub też w kształcie litery L. Oczywiście, nie możemy przy tym również zapominać o kuchence, lodówce oraz zlewie czy zmywarce. Warto w tym przypadku, zdecydować się również na warstwowe instalowanie szafek. Na dole możemy zaplanować miejsce na garnki oraz mniejszych rozmiarów sprzęt AGD, a w górnej linii na talerze, kubki czy produkty spożywcze.

Obecnie, producenci mebli kuchennych zapewniają nam naprawdę duży wybór najróżniejszych produktów. Podczas wybierania szafek, decydujmy się na te najbardziej funkcjonalne, ponieważ dzięki nim w wąskiej kuchni łatwiej będzie nam zachować porządek.

Stół

Kiedy słyszymy „wąska kuchnia” nie wyobrażamy sobie możliwości wstawienia w niej jakiegokolwiek stołu. Oczywiście, typowy mebel tego rodzaju raczej się nie sprawdzi, jednak istnieją rozwiązania, które mogą nam pomóc w stworzeniu naszego małego kącika do jedzenia.

zagospodarowanie wąskiej kuchni

Dobrym pomysłem może się okazać przymocowanie do ściany w kuchni składanego blatu, lub też zamówienie blatu wysuwającego się z którejś z szafek. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto się również zaopatrzyć w składane krzesła lub niewielkie stołki wkładane jeden w drugi.

Jeśli w kuchni mamy okno, możemy skorzystać z parapetu, który wystarczy tylko nieco wydłużyć, aby stał się świetną jadalnią. W sklepach możemy również poszukać malutkich stolików, które uda się „upchnąć” w którymś kącie naszej kuchni.

Jakie kolory wybierać?

Mając do czynienia z wąskim pomieszczeniem najlepiej jest wybierać jasne barwy. Dobrym pomysłem może się także okazać zastosowanie kontrastów kolorystycznych, takich jak szarość lub biel z intensywnym żółtym, czy czerń z czerwienią. Bardzo klasycznym i modnym rozwiązaniem jest też wybór stylu minimalistycznego, w którym wszystkie elementy wyposażenia będą białe.