1 sierpnia 2018 Udostępnij

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku

Sąsiad jest tak hałaśliwy, że nie można odpoczywać? Włączony w mieszkaniu obok telewizor nie pozwala zasnąć? Okazuje się, że mieszkanie w bloku można skutecznie wyciszyć.

Eksperci już teraz ostrzegają, że hałas w mieście jest niebezpieczny dla zdrowia. Człowiek się do niego przyzwyczaja, ale w swoim domu chciałby po prostu odpocząć. Czasem nie jest to jednak proste. Sąsiedzi bywają naprawdę uciążliwi. Wyciszenie mieszkania jest jednak możliwe, chociaż wymaga nieco nakładów finansowych.

Wygłuszenie a wytłumienie

Na samym początku warto poznać się różni się wygłuszenie od wytłumienia. Wbrew pozorom to dwa różne pojęcia. Wygłuszenie polega na odizolowaniu pomieszczenia od dźwięków, które napływają z zewnątrz. Wówczas w środku nie będzie już słychać sąsiada. Wytłumienie również jest korektą akustyczną, ale jej zadaniem jest opanowanie dźwięków, które rozchodzą się wewnątrz danego pokoju.

Maty akustyczne

Maty akustyczne to szybkie i proste rozwiązanie na wygłuszenie pomieszczenia. Ich montaż nie jest skomplikowany i zbyt czasochłonny. Przy okazji gotowe maty nakleić można nie tylko na ściany,, ale i podłogi. Całość można potem pokryć panelami itd. To jednak sposób dość drogi. Cena za metr kwadratowy takiej maty to nawet 200 złotych. Tańszą propozycją  są 1-centymeteowe płyty korkowe. Również i je montuje się na ściany czy podłogi jako podkład.

maty wygłuszające

Ekrany akustyczne

Ekrany  akustyczne cieszą się sporą popularnością na rynku. Są bowiem łatwo dostępne, a przy tym nieco tańsze niż wspomniane już maty akustyczne. Niestety ich montaż jest trudniejszy i wymaga już użycia wiertarek oraz wkrętarek. Wygłuszana powierzchnia pokrywana jest folią akustyczną, a potem tworzy się specjalny stelaż. W środku umieszcza się materiał izolujący. Jest to wełna mineralna akustyczna o odpowiedniej gęstości lub inne materiały, które cechują się już jednak mniejszą skutecznością.

Największą wadą ekranu akustycznego jest jego grubość. Prawidłowo wykonany ekran liczy bowiem nawet 10 centymetrów. Zabiera więc w praktyce sporo cennego w mieszkaniu miejsca.

O czym pamiętać?

Decydując się na wygłuszenie domu czy mieszkania warto zadbać o to, aby  prace wykonano starannie i solidnie. W przeciwnym razie błędnie wykonany stelaż czy źle zamontowane maty wcale nie zatrzymają odpowiedniej ilości dźwięków.

Które ściany warto wyciszyć?

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na pełne wygłuszenie pomieszczenia, z uwagi na ograniczone finanse lub z obawy przed zmniejszeniem pokoju. Wówczas można wygłuszyć tylko kluczowe ściany. W praktyce są to ściany sypialni, przy których znajduje się łóżko, ścinaki działowe oddzielające mieszkanie od sąsiadów czy ściany gabinetu bądź pokoju dziecka. Niektóre osoby wygłuszają również sufity.