2 lipca 2018 Udostępnij

Jak urządzić warsztat dla majsterkowicza?

Garaż to świetne miejsce do przechowywania. Warto się jednak zastanowić jak urządzić tą przestrzeń by stała się także wygodnym i bardzo funkcjonalnym warsztatem.

Warsztat dla majsterkowicza

Mały warsztat jest przydatny w każdym domu. Pomieszczenie gdzie można spokojnie przybić gwóźdź czy coś skręcić to często wielki skarb. Niestety często brakuje miejsca ze względu na ograniczoną powierzchnię. Można wtedy pomyśleć o zmianie naszego garażu w warsztat. Gdy odpowiednio go zagospodarujemy będzie to idealne miejsce dla mało wymagających prac i miejsce na przechowywanie rzeczy.

Jak urządzić warsztat w garażu?

Przede wszystkim trzeba wydzielić sferę pracy warsztatowej. Po drugie wykorzystać wszystkie możliwe sposoby na przechowywanie, które nie spowodują straty przestrzeni użytkowej. Warto zainteresować się mocowaniami na ściany i sufit.

Strefa Pracy

własny warsztat w garażu

To kluczowy punkt warsztatu. Ma charakter organizacyjny i użytkowy. Jej powierzchnia oraz ustawienie powinny pozwolić nam na komfortowe wykonanie napraw itp. Nie może ona jednak kolidować z głównym przeznaczeniem garażu – trzymaniem samochodu. Tym bardziej nie ma opcji żeby te dwa miejsca na siebie nachodziły. Nie chcemy ani uszkodzić karoserii samochodu, ani naszych narzędzi znajdujących się w warsztacie.

Taka strefa powinna posiadać wygodny blat roboczy, z łatwym dostępem do łączy i gniazdek. Równie istotne jest oświetlenie blatu które pozwoli na wykonywanie drobiazgowych napraw o każdej porze. Ważnym czynnikiem jest także sposób przechowywania materiałów i narzędzi. Warto również na wszelki wypadek pomyśleć o apteczce.

Przestrzeń do przechowywania

Przestrzeń gdzie trzymamy nasze rzeczy ma ogromny wpływ na funkcjonalność garażu i warsztatu w jego wnętrzu. Warto zwrócić uwagę tutaj na kilka rzeczy:
- Wykorzystanie przestrzeni pod sufitem:
Taka przestrzeń jest idealna do przechowywania. Bardzo łatwo można tam zamontować różnego rodzaju haki na sprzęt lub akcesoria, półki czy stelaże na rowery. To świetne miejsce by przechowywać różnego rodzaju duże i płaskie przedmioty takie jak bagażnik samochodowy, rowery czy deski surfingowe lub snowboardowe. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala nam oszczędzić powierzchnię użytkową naszego garażu.
- Wieszanie na ścianach:
Jeśli w swoim garażu nie masz miejsca na to żeby zamontować półek ściennych bo ich odstające części ograniczają zasięg naszej strefy swobody warto zastanowić się nad umieszczeniem na ścianach uchwytów lub listewek na nasze narzędzia. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy oszczędzić dużo przestrzeni i przy okazji ułatwimy sobie szukanie potrzebnych sprzętów i pomocy. Tak ułożone narzędzia będą zawsze uporządkowane i przejrzyste, co oszczędzi nam czas na ich poszukiwaniu.
- Regały:
W ofercie znajdziesz wiele rozmiarów co pozwoli Ci dostosować je do twojego garażu tak, aby jak najmniej przeszkadzały np. podczas wjeżdżania samochodem. Pozwala to także na dostosowanie rozstawienia półek, co sprawi, że dużo wygodniej będzie Ci się korzystać z twojego garażu. Warto też pomyśleć o dodatkowych meblach na pudełka z takimi przedmiotami jak ozdoby świąteczne czy inne sezonowe przedmioty. Pamiętaj jednak o podpisaniu tych pudełek!