29 marca 2018 Udostępnij

Czy łóżko na antresoli to dobry pomysł?

Choć łózka na antresoli są zwykle postrzegane jako rozwiązania, które sprawdzają się znakomicie w dziecięcym pokoju, dobrze jest pamiętać o tym, że nie jest to wcale jedyne miejsce, w którym możemy mieć z nimi styczność. Można myśleć o nich także w kawalerkach i wszędzie tam, gdzie problem braku miejsca w szczególny sposób daje się nam we znaki. Warto więc zapoznać się z wadami i zaletami takiego rozwiązania.

Przegląd zalet

Sypialnia na antresoli to ciekawy pomysł bez względu na to, czy mamy do czynienia z małym, czy też z dużym mieszkaniem. Warto jednak mieć na uwadze to, że sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach wysokich. Nie można też zapominać, że antresola zawsze jest projektem dość wymagającym.

Jedną z jej najważniejszych zalet jest to, że pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej nam przestrzeni. Łóżko pozwala więc na zaoszczędzenie miejsca, które możemy zagospodarować w inny sposób. W pokoju dziecięcym zwalnia przestrzeń na regał oraz szafę, a sama sypialnia umieszczona tuż pod sufitem wygląda znakomicie. To miejsce magiczne i nieco tajemnicze, dzięki czemu sam pokój również staje się miejscem bardziej wyrazistym.

Nie można też zapominać o tym, że łóżko na antresoli wcale nie jest zarezerwowane dla dzieci i młodzieży. To także znakomite rozwiązanie w kawalerkach, o których wiadomo, że przydaje się w nich każdy centymetr. Obszar pod łóżkiem sprawdza się wówczas znakomicie jako pokój dzienny z kanapą i stolikiem – wyznacznikami strefy wypoczynkowej. Nic nie stoi na przeszkodzie i temu, aby stworzyć w ten sposób małe biuro.

wady i zalety antresoli

Przegląd niedociągnięć

Jeszcze zanim zaczniemy planować wygląd pokoju z łóżkiem na antresoli, musimy mieć świadomość tego, że kilka szczegółów wymaga szczególnie starannej analizy. Tu na pierwszy plan wysuwa się wysokość pomieszczenia, najlepiej więc, jeśli antresola ma przynajmniej 1,2 metra, co zapewnia swobodę korzystania z niej. Nie można też zapominać o tym, że w projekcie tym kluczowe znaczenie mają względy związane z bezpieczeństwem, a te wymaga szczególnie starannego projektu. Niestety, tak on, jak i solidne wykonanie nie należą do tanich, antresola może więc okazać się wydatkiem rzędu nawet 4000 złotych. Dość problematyczne mogą okazać się także kwestie związane z oświetleniem. Nie może być ono identyczne jak w klasycznej sypialni, może się bowiem okazać, że nie jest z tego powodu w stanie spełniać swoich funkcji. Najlepiej postawić w takiej sytuacji na oświetlenie kierunkowe dające nam pewność, że nie będzie przeszkadzać osobie leżącej na łóżku. Ciekawym pomysłem może być też delikatne oświetlenie tuż przy antresoli. Można będzie je wyłączyć przed snem bez konieczności schodzenia z niej. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzystanie z antresoli stanie się jeszcze wygodniejsze.