6 września 2018 Udostępnij

Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu?

Wiele osób mieszka w niewielkich mieszkaniach czy kawalerkach, w których doskonale sprawdzają się aneksy kuchenne. Są one niezwykle praktyczne i funkcjonalne, a przy tym nie zajmują zbyt dużo cennej przestrzeni. Bez wątpienia stanowią one zatem idealne rozwiązanie na małych metrażach. Coraz częściej, aneks kuchenny staje się też elementem aranżacji większych wnętrz, zwłaszcza, że odpowiednio zaprojektowany może stanowić ich idealną ozdobę. W jaki sposób można jednak oddzielić aneks kuchenny od salonu, tak by całość prezentowała się dobrze?

Oczywiście, wiele osób stwierdzi, iż jest to bez sensu, bo przecież aneks ma być otwarty. Optyczne rozdzielenie tych dwóch przestrzeni może mieć jednak swoje zalety. Tym bardziej, że obecnie bardzo wielu ekspertów w dziedzinie projektowania, pokazuje nam, iż granica pomiędzy aneksem kuchennym a salonem może być ciekawie i przy tym subtelnie zaznaczona. Oto kilka pomysłów.

1. Ścianka

Z pewnością, postawienie nawet niewielkiej ścianki działowej jest najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem na oddzielenie salonu od roboczej części kuchni. Korzystając z tego rozwiązania tracimy jednak to co najważniejsze, czyli otwarty plan pomieszczenia. Kiedy zatem będziemy się krzątać w kuchni, nie będziemy mogli utrzymywać kontaktu wzrokowego, z osobami siedzącymi w salonie.

2. Pół-ścianka

Pół-ścianka jest rozwiązaniem, które pozwala skorzystać z praktycznych zalet wstawienia ścianki, ale dzięki niej może wciąż zachować otwartą przestrzeń. W tym przypadku, ścianka zostaje bowiem obniżona o połowę, dzięki czemu część robocza kuchni jest niewidoczna, a my nadal możemy rozmawiać z gośćmi czy domownikami, utrzymując z nimi kontakt wzrokowy nawet z kuchni.

oddzielenie kuchni od salonu

3. Wyspa

W przypadku sporej grupy osób, wyspa jest bez wątpienia najpopularniejszym rozwiązaniem, pomagającym w estetycznym oddzieleniu kuchni od salonu. Nie musimy bowiem stawiać żadnej konstrukcji, wystarczy umieścić w tej przestrzeni dodatkowy mebel, który będzie spełniał również funkcje praktyczną, stając się częścią kuchni. Co więcej, sami możemy decydować o tym jaką rolę będzie on spełniał. Wyspa może być po prostu dodatkowym blatem roboczym, ale możemy także wstawić w nim kuchenkę oraz piekarnik, przez co stanie się punktem do gotowania, ale bez problemu można też wyposażyć wyspę w zlewozmywak. Oczywiście, należy przy tym wziąć pod uwagę to, aby z każdej strony znajdował się dostęp do wyspy. W związku z tym, musimy się upewnić, że w takiej przestrzeni jest wystarczająco dużo miejsca.

4. Stół

Zakup stołu to z pewnością jeden z najprostszych sposobów na estetyczne oddzielenie kuchni od salonu. Jeśli zatem mamy wystarczająco dużo miejsca, warto pomyśleć o zakupie odpowiednich rozmiarów stołu do naszego mieszkania, tworząc tym samym małą jadalnię.