11 czerwca 2018 Udostępnij

Jak czyścić meble tapicerowane?

Meble tapicerowane są miękkie, wygodne i przyjemne w dotyku, nic więc dziwnego, że w salonie stanowią prawdziwą ozdobę. Należy jednak pamiętać o tym, że ich stan w dużej mierze jest uzależniony od tego, czy potrafimy pielęgnować je we właściwy sposób. Czyszczenie mebli tapicerowanych często jest sporym wyzwaniem, warto więc dowiedzieć się, jak sprostać temu zadaniu.

To, jak dbać o meble tapicerowane, jest w dużej mierze uzależnione od tego, z jakiego materiału jest wykonane ich obicie. Każda tkanina jest nieco inna, a tym samym wymaga wykorzystania nieco innych środków czyszczących.

Tapicerka bawełniana

Jeśli obicie jest wykonane z tkaniny bawełnianej, w pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o jego regularnym odkurzaniu. Niestety, kurz z dużą łatwością osadza się na materiale i szybko wbija się w tapicerkę, co sprawia, że tkanina szarzeje, a do tego pojawiają się na niej plamy. Gdy odkurzanie nie jest już wystarczające, dobrze postawić na ściereczkę, która jest nasączona wodą oraz płynem do mycia naczyń. Pomocne okazują się także specjalne pianki i szampony przeznaczone właśnie do czyszczenia tapicerki. Zawsze należy jednak pamiętać o tym, by jeszcze przed użyciem wypróbować je na niewidocznym fragmencie tkaniny, co upewni nas, że materiał się nie odbarwi. Pianka powinna być usuwana po czasie wskazanym przez producenta, z wykorzystaniem wilgotnej ściereczki. Nie można też pozwolić sobie na zamoczenie wypełnienia mebla, który jest właśnie czyszczony, w jego głębszych rejonach może bowiem wytworzyć się pleśń.

Welur

jak dbać o meble z weluru

Gdy mamy do czynienia z tkaninami z wyraźną fakturą, musimy liczyć się z tym, że czyszczenie może być dość skomplikowane. Najlepiej zatem rozpocząć od przecierania ich specjalnym roztworem powstającym z połączenia wody oraz amoniaku – zawsze w tym kierunku, w jakim układa się włosie. Potem konieczne jest przeczesanie włosia z użyciem miękkiej szczotki i wysuszenie go suszarką ze strumieniem letniego powietrza.

Skóra

Zarówno skóry naturalne, jak i ekologiczne, są szczególnie często wybieranym rodzajem obicia. Powszechnie kojarzy się je z elegancją o ponadczasowym wymiarze, a także z klasycznym wystrojem, należy jednak pielęgnować je z dużą starannością. Podstawa jest w takim przypadku regularne przecieranie z wykorzystaniem wilgotnej ściereczki. Jeśli skóra, z którą mamy do czynienia, jest naturalna, powinniśmy pamiętać także o tym, że niewskazane jest czyszczenie jej z wykorzystaniem mydła. Takie podejście sprawia, że szybciej się ona wysusza, stąd zaś prosta jest droga zarówno do łuszczenia się, jak i do pękania materiału.

Nie zaszkodzi także, jeśli zaopatrzymy się w specjalne preparaty przeznaczone do dbania o skórę. Te nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również odnawiają kolor i sprawiają, że obicia zyskują estetyczny połysk. Każdą plamę starajmy się też eliminować natychmiast po jej pojawieniu się.