23 kwietnia 2018 Udostępnij

Jak wybrać dywan do domu?

Czy wiesz, że najstarszy na świecie dywan Pazyryk ma ponad 2000 lat i pochodzi z Persji? Jednocześnie uznawany jest za jedną z najpiękniejszych tego rodzaju tkanin, chociaż te współczesne wcale nie odbiegają od niego urodą i jakością wykonania. Jeżeli poszukujesz właśnie dywanu do swojego domu, sprawdź co powinieneś wiedzieć o jego parametrach i kolorystyce. 

Dywan – najważniejsze parametry

Wybór dywanu nie sprowadza się wyłącznie do jego wielkości i wzoru.W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj tworzywa z jakiego jest wykonany, a może to być: wełna, bawełna, jedwab lub włókna syntetyczne, takie jak: wiskoza, polipropylen, akryl czy poliamid. Spośród dywanów syntetycznych najpopularniejsze są dywany typu shaggy ze względu na swoją miękkość i puszystość. 

O miękkości dywanu decyduje jego włosie: gęstość i wysokość. Wysokość włosia oscyluje w przedziale od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, a gęstość mierzona jest liczbą pęczków na metr kwadratowy. Najczęściej dywan ma gęstość od 100 do 500 tys. pęczków, ale nie zawsze jest to wystarczający miernik, ponieważ dywan jedwabny wyróżnia się cieńszym włóknem, dlatego musi być bardziej gęsty. 

Jaki dywan do salonu, a jaki do pokoju dziecięcego?

Ponieważ zwykle zależy Ci, by pokój dzienny sprawiał przytulną i przyjazną atmosferę dobrym wyborem będzie dywan o długim włosiu, który natychmiast nada przytulności całemu pomieszczeniu. Do pokoju Twojego dziecka dywan nie tylko powinien być estetyczny, ale i wytrzymały. Zatem jaką tkaninę wybrać? 

Nie taki dywan straszny, jak go alergicy malują

Jeżeli którykolwiek z domowników cierpi na alergię nie musi oznaczać to rezygnacji z miękkiego i przytulnego dywanu. Zdaniem wielu ekspertów, dzięki temu, że dywan zatrzymuje w swoich włóknach alergeny i kurz poprawia się jakość powietrza w pomieszczeniu. Wystarczy po prostu regularnie go odkurzać na sucho, a co kilka miesięcy zdecydować się na czyszczenie na mokro. 

dodatek w formie dywanu

Jak dobrać kolor dywanu do wnętrza?

Wybierając dywan do konkretnego pokoju zwróć zawsze uwagę nie tylko na miękkość włókna ,ale też inne jego cechy. Aby osiągnąć spójność aranżacyjną danego pomieszczenia należy dopasować również właściwy kolor i wzór do pozostałych elementów wyposażenia. Jeżeli masz wątpliwości co do koloru, skorzystaj z koła barw, który pomoże dopasować Ci właściwą barwę dywanu. Jego kolor może pochodzić z tej samej gamy odcieni lub możesz dobrać go kierując się kontrastem kolorystycznym. Ta sama gama kolorów, to np.: żółty, pomarańczowy, czy czerwony a zestaw kontrastujący, to np.: połączenie koloru niebieskiego z pomarańczowym. Jeżeli w pokoju przeważ monochromatyzm możesz zdecydować się na wyrazisty akcent kolorystyczny, który zapewni barwny dywan.