6 maja 2018 Udostępnij

Jak porządnie wyczyścić sztućce?

Domowe sposoby czyszczenia eleganckich sztućców

Na co dzień używamy zazwyczaj zwykłych, tanich sztućców, niemniej w wielu domach, a przynajmniej podczas świątecznych posiłków, na stoły trafiają eleganckie sztućce ze stali nierdzewnej, a nawet rodowe srebra. W równie wielu miejscach rezygnuje się z nich jednak, ponieważ nieużywane są zazwyczaj pokryte nieestetycznym, zniechęcającym nalotem, a tymczasem do ich oczyszczenia nie potrzeba żadnych wymyślnych chemikaliów, gdyż wystarczy to, co znajdziemy w każdej kuchni.

Sztućce ze srebra albo stali nierdzewnej czyścimy podobnie i w obu przypadkach rezygnujemy z druciaków i szorstkich gąbek, ich używanie pozostawia bowiem rysy, w które później tym łatwiej wnika każdy nalot. Myjemy je przy pomocy ściereczek bawełnianych bądź flanelowych, nawilżonych przy myciu, suchych do polerowania.

Prosty sposób na czyste sztućce

Najprostszy sposób to woda z octem albo solą, przy czym roztwór nie musi być bardzo kwaśny czy słony, gdyż wystarczy 1-1,5 łyżki substancji na litr gorącej wody. Dopiero przy mocniejszym nalocie, wypada wzmocnić jego działanie, tworząc miksturę na bazie 3 litrów wody z dodatkiem 4 łyżek sody oczyszczonej i 5 łyżek octu.

W tak przygotowanej cieczy sztućce moczymy przynajmniej 15 minut do pół godziny, a po wyjęciu, opłukujemy w chłodnej wodzie, wycieramy do sucha i polerujemy miękką szmatką.

jak czyścić sztucce

Zawsze staramy się dostosować sposób czyszczenia do stopnia zabrudzenia. Gdy sztućce nie są zabrudzone, a jedynie „nieświeże”, wówczas do nadania im korzystnego wyglądu powinno wystarczyć namoczenie ich w wodzie po ugotowanych ziemniakach, szpinaku albo rabarbarze. Rozpuszczony w takiej wodzie kwas askorbinowy, czyli witamina C ma działanie rozjaśniające i bez trudu usunie zwyczajne zmatowienia metalowych przedmiotów.

Mocno zabrudzone sztućce

Większy, bardziej widoczny nalot, na przykład po kawie lub herbacie można potraktować na dwa sposoby. Pierwszy, nieinwazyjny, ale czasochłonny, polega na moczeniu ich przez godzinę w maślance, w drugim sprawdzi się wilgotna szmatka posypana solą lub sodą. Taki sposób będzie skuteczny szczególnie przy zabrudzeniach punktowych i wżerach i w tym wypadku użyta być może nawet pasta do zębów bądź mleczko do czyszczenia, ale może to pozostawiać rysy i aby temu zapobiec, warto skorzystać z nieco bardziej wymyślnego sposobu:
Jest to papka z pokruszonej kredy i alkoholu, którą na kilkanaście minut oklejamy sztućce i chociaż wydaje się czasochłonna, wyniki po opłukaniu, osuszeniu i wypolerowaniu będą rewelacyjne.

Warto pamiętać, ze sztućce służą nam przecież do jedzenia i dlatego korzystanie z mikstur domowych jest najbezpieczniejsze, gdyż nie naraża nas w żaden sposób na kontakt z niechcianymi substancjami chemicznymi.

Na koniec jeszcze jedno: te eleganckie najlepiej trzymać w zamkniętych pudełkach wyłożonych miękką tkaniną.