18 grudnia 2017 Udostępnij

Jak skutecznie usunąć plamy po winie

Plamy po winie są widoczne i  trudne do wywabienia. Jest jednak kilka skutecznych, domowych sposobów, które w tym przypadku okazują się być naprawdę skuteczne. W tym przypadku przede wszystkim trzeba działać błyskawicznie.

Najlepsze metody usuwania plam po winie

Sól

Najbardziej znanym sposobem na plamy z wina jest ich posypanie solą. Potem materiał moczy się w zimnej wodzie przez przynajmniej godzinę, a potem pierwsze w pralce. Pewną alternatywą dla tego rozwiązania jest zasypanie plamy solą, odczekanie aż wchłonie ona wino i dopiero potem zapranie materiału. To skuteczny sposób, o ile wykorzysta się go bardzo szybko.

Szampan lub białe wino

W tym przypadku sól zastępuje szampan lub białe wino. Polewa się nim świeżą plamę, a następnie zabrudzoną rzecz wkłada do pralki i pierze.

Woda utleniona

Plamę z czerwonego wina skrapla się niewielką ilością wody utlenionej 2% - w przypadku białej tkaniny, lub wodą utlenioną rozcieńczoną w wodzie - na tkaninie kolorowej. Potem całość pociera się, płucze i pierze w pralce.

Krem do golenia

To bardzo ciekawy sposób wywabiania plam. Po kwadransie materiał należy wypłukać w letniej wodzie, a następnie wyprać w pralce automatycznej.

Bieżąca woda

W tym przypadku znaczenie ma szybkość działania. Plamę zaraz po rozlaniu należy spłukać pod bieżącą wodą. Dodatkowo można ją potem przykryć serwetką, aby ta wchłonęła resztki wina.

plama po winie na obrusie

Ocet

 Plamę polewa się octem, potem płucze w zimnej wodzie i pierze w pralce.

Czasami jednak nie zawsze uda się zareagować odpowiednio szybko. Co można zrobić w takiej sytuacji Jest na szczęście kilka sposobów na wywabienie starych plam po czerwonym winie.

Mydło

Plamę wystarczy zaprać mydłem i wypłukać materiał w ciepłej wodzie z dodatkiem amoniaku.

Soda oczyszczona

Plamę po winie namacza się w roztworze przygotowanym z 4 łyżek sody oczyszczonej i litra wody.  Jeśli plama jest większa można te proporcje oczywiście odpowiednio zwiększyć. Można również stworzyć z sody i wody masę, którą nakłada się na plamę na kilka godzin.  Trzeba jednak pilnować, aby soda oczyszczona nie wyschła. W tym celu masę należy regularnie zwilżać wodą. Po kilku godzinach całość należy wypłukać i wyprać w pralce.

Spirytus

Również iw  tym przypadku tkaninę namacza się w roztworze wody ze spirytusem w proporcjach 1:1. Po kilku godzinach materiał trzeba wypłukać i wyprać w pralce automatycznej.

Woda utleniona 10%

Podobnie jak w przypadku świeżych plam, dobrze sprawdza się woda utleniona, ale tym razem o stężeniu 10%. Można nią polać plamę znajdującą się na białym materiale lub wykorzystać roztwór wody utlenionej z solą, gdy tkanina jest kolorowa lub bardzo delikatna. W przypadku białych tkanin wodę utlenioną miesza  się niekiedy również z płynem do mycia naczyń i tak polewa zaplamione miejsce.