9 lipca 2018 Udostępnij

Jak wyeksponować zdjęcia w mieszkaniu?

Fotografia ma dziś dla nas szczególnie duże znaczenie, niejednokrotnie stanowi bowiem jedyny dowód na to, że określone wydarzenie miało miejsce. To zdjęcia pomagają nam też zachować w pamięci tak określone zdarzenia, jak i ich uczestników. Nic zatem dziwnego, że wybór odpowiedniego miejsca na ramki ze zdjęciami ma dziś tak duże znaczenie.

Oczywiście, dziś jesteśmy przyzwyczajeni przede wszystkim do folderów komputerowych i coraz rzadziej sięgamy po albumy fotograficzne. Moda jednak wraca, a sentymentalizm leży w ludzkiej naturze. Już choćby dlatego warto poznać kilka zasad odnoszących się do eksponowania zdjęć, potem zaś – starać się wcielać je w życie.

Gdzie najlepiej zawiesić fotografię?

Jeszcze nie tak dawno uważaliśmy, że miejscem najlepszym do wyeksponowania fotografii jest salon, często pojawiały się więc one choćby na ścianie nad kominkiem, a także w okolicach schodów i w sypialni. Dziś nie ma już jednak aż tak sztywnych zasad, a zdjęcia możemy wieszać tam, gdzie mamy na to ochotę. Jeśli wnętrze jest duże, a do tego utrzymane w minimalistycznym tonie, najlepszą opcją jest umieszczanie zdjęć na ścianach. Można mieć też pewność, że znakomicie sprawdzą się wzdłuż schodów.

Ramki w pomieszczeniu

zdjęcia na ścianie

Dziś preferowane są stojące ramki, w których znajduje się jedno zdjęcie. Można je rozstawiać na półkach i regałach, zdjęcia można jednak eksponować także na komodach i bezpośrednio na ścianach. Ramka ze zdjęciem ustawiona tak, aby można zyskać do niej łatwy dostęp, to zresztą jeden z najłatwiejszych sposobów na zaprezentowanie otoczeniu ciekawej fotografii. Jeszcze zanim ustawimy któraś z nich powinniśmy zadać sobie jednak pytanie o to, czy mamy do czynienia z dekoracją, która wnosi coś do przestrzeni, w której się znajduje.

Zdjęcia na kominku

Zdjęcia na kominku to z kolei propozycja, która spodoba się osobom ceniącym sobie przytulne wnętrza. Dekoracja taka może zresztą występować w połączeniu z puszystym dywanem i nastrojowo przygaszonymi światłami. Styl klasyczny jest jak gdyby stworzony do eksponowania fotografii, a w Polsce od lat cieszy się on niesłabnącym powodzeniem.

Na to zwróć uwagę

Jeśli nasze zdjęcia mają dodać pomieszczeniom smaku, należy zwrócić uwagę na kilka związanych z nimi aspektów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że styl ramki powinien być dopasowany do wystroju pokoju, nie bez znaczenia jest jednak i to, że efekt często uzależniony jest od wielkości fotografii i wcale nie oznacza to, że im jest ona większa, tym lepiej. Nie zaszkodzi także, jeśli miejsce, w którym ma być zainstalowane zdjęcie zostanie dodatkowo podświetlone choćby z wykorzystaniem światełek LED. Warto też stawiać na innowacyjne rozwiązania takie, jak choćby zdjęcie w zdjęciu. Dzięki temu ekspozycja zyska na atrakcyjności.