17 czerwca 2018 Udostępnij

Czy drewniany blat do kuchni to odpowiedni wybór?

Aranżacja kuchni to nie lada wyzwanie dla wielu nowych właścicieli domów. Dobrze urządzona potrafi nadać charakteru mieszkaniu i sprawić że będzie lepiej odbierane przez potencjalnych gości. W tym procesie stawia się bowiem na estetykę i funkcjonalność, ponieważ najważniejsza jest przecież trwałość. Warto się więc zastanowić, czy blat drewniany będzie dobrym wyborem? Co jest tak dużym jego plusem, że ludzie go wybierają? Czy będzie pasował do ogólnego wystroju?

Blat drewniany do kuchni – czy to dobry pomysł?

W sklepach możemy się spotkać z wieloma modelami blatów kuchennych, co świadczy o tym, że są one bardzo chętnie wybierane i popularne wśród klientów. Opinia większości nie musi być jednak decydująca, dlatego też najlepiej samemu przyjrzeć się wadom i zaletom tego rodzaju rozwiązania wprowadzonego do kuchni. Oto kilka z nich:

Jak warto zauważyć, blaty drewniane mają zarówno wiele plusów, jak i minusów. Nie należy się jednak zniechęcać możliwością zepsucia go, ponieważ każdy blat, który będzie źle użytkowany może skończyć w taki właśnie sposób.

Najlepsze aranżacje z drewnianym blatem w kuchni

Blat kuchenny wykonany z drewna ma charakter uniwersalny i ponadczasowy. Oznacza to, że świetnie nadaje się zarówno do kuchni tradycyjnej, czy też wiejskiej, jak i do modernistycznej i jakże wyszukanej. Jest to rozwiązanie świetnie nadające charakter i pozwalające na liczne manipulacje umeblowaniem. Istnieje jednak kilka stylów, do których blaty pasują najlepiej:

drewniany stół w kuchni

Styl rustykalny – ciężko myśleć o takiej kuchni bez drewnianych elementów. Tego rodzaju blat fantastycznie się tam odnajdzie.

Styl eko – drewno jest też nieodłącznym elementem stylu ekologicznego, bogatego w rośliny i kolor zielony. Nic tam lepiej nie pasuje od drewnianego blatu.

Styl skandynawskim– jest to styl oparty na białym kolorze mebli, do których idealnie pasuje drewno. Jest to rzadko spotykane połączenie poza tym konkretnym stylem.

Klasyczny – najczęstszym połączeniem jest ciemniejsza kuchnia urządzona z drewnianych mebli. Blat kuchenny z drewna nadaje się więc tutaj idealnie.

Drewniany blat kuchenny – jak wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, gotowych już blatów kuchennych. Zawsze można jednak zamówić sobie idealnie pasujący do danej kuchni. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Rozmiar blatu jest kwestią najistotniejszą. W sytuacji, kiedy obszar, na którym chcemy go umieścić jest niestandardowy, możemy złożyć zamówienie na konkretne wymiary. Ważny jest też gatunek drewna. Dostępne są bukowe, dębowe, lub też z drewna egzotycznego. Ważne, aby blat był wytrzymały i nie odbijały się na nim ślady. Dopasowanie do wnętrza i wykończenie to równie istotne kwestie. Najlepiej, aby wszystko wyglądało jak jedna całość. Estetyka jest tutaj bardzo ważna.