21 maja 2018 Udostępnij

Jaki fotel wiszący do pokoju wybrać?

Jaki fotel wiszący do pokoju wybrać?

Fotel bujany zapewnia wygodne miejsce do odpoczynku, jednak mebel ten często przywodzi na myśl nieco bardziej odległe czasy i nie do końca pasuje do obecnych standardów. Na szczęście, istnieje alternatywa w postaci fotela wiszącego, także bujanego, którego inna nazwa to kokon.

Wzornictwo i styl współczesnych foteli wiszących jest bardzo zróżnicowane. Fotel taki jest idealnym miejscem na odpoczynek w dwóch pozycjach - leżącej lub pół-leżącej. Fotel wiszący pierwszy raz pokazał fiński designer Eero Aarnio w 1968 roku - model fotela był przezroczysty, w kształcie mydlanej bańki. Dość szybko stał się popularny, co zaowocowało szeroką ofertą w dzisiejszych czasach. Jak zatem wybrać odpowiedni fotel wiszący?

Fotele wiszące - rodzaje

Podwieszany do sufitu - nadaje się do każdego typu pomieszczeń, np. do pokoju dziecka, sypialni czy salonu. Mocuje się go na stałe, dlatego pamiętać należy, aby znajdował się nieco dalej od ściany i mebli. Jego konstrukcja wytrzymuje duże obciążenie, pod warunkiem, że jest właściwie zamontowany. Do mniejszych wnętrz odpowiedni będzie węższy model.

Wiszący wolnostojący - jest bardziej uniwersalny, ponieważ nie wymaga montażu i można go dowolnie przenosić. Siedzisko podwieszone jest na specjalnym stojaku, najczęściej metalowym. Model ten jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą mocować fotela na stałe.

Wiszący podwójny - jest to po prostu powiększony fotel, który świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach z większą ilością osób, a także w ogrodzie.

Wisząca kula - nawiązuje kształtem do pierwowzoru z 1968 roku. Jest to półotwarta kula, która wewnątrz posiada poduszkę. Najczęściej wykonany jest z plecionki lub litego materiału.

Wiszący kokon - następne nawiązanie do pierwszego projektu, ale nieco inne. Konstrukcja w formie półotwartego migdała, która umożliwia położenie się lub siedzenie w pozycji półleżącej. Do wyboru są dwie wersje - montowane na stałe do sufitu lub wisząco-stojące, na stelażu.

Wiszący à la hamak - nie jest dostępny jako model wolnostojący. Może być to materiałowe siedzisko lub cały hamak. Model ten z całą pewnością docenią dzieci w swoich pokojach, ale sprawdzi się też w salonie. Bardzo dobrze komponuje się z wnętrzami utrzymanymi w stylu skandynawskim.

Z jakiego materiału fotel wybrać?

Materiał zależny jest przede wszystkim od stylu wnętrza oraz od sposobu użytkowania fotela. W przypadku foteli do pokoju jest znacznie większy wybór. Fotele do ogrodu wymagają pewnych wyrzeczeń, bowiem powinny być odporne na wilgoć i zmiany temperatur, zatem wybór materiału jest nieco bardziej ograniczony.

Rattan i wiklina - są to klasyczne, naturalne materiały, które tworzą oryginalny styl. Niestety, nie nadają się na zewnątrz.

Metal - wytrzymały i odporny na zniekształcenia.

Plastik - fotele z plastiku mają często fantazyjne formy i kolory, dzięki czemu sprawdzą się w wnętrzach nowoczesnych.

Technorattan - nowa wersja rattanu, która jest łatwiejsza w utrzymaniu. Przeznaczony także do ogrodów.