11 czerwca 2018 Udostępnij

Jak zamontować hamak w ogrodzie

Jaki hamak wybrać?

Hamak jest świetnym gadżetem, a jego rodzaj jest przede wszystkim zależny od jego przeznaczenia. Hamak do ogrodu będzie inny niż hamak na balkon czy taras, a jeszcze inny będzie nadawał się do pokoju. Różnić je będzie przede wszystkim materiał, z którego są wykonane, ale także konstrukcja. Sposób montażu w każdym przypadku również będzie zróżnicowany w zależności od tego gdzie będzie znajdował się hamak.

Hamak – co to jest?

Klasyczny hamak jest to rodzaj posłania, które zawieszone jest pomiędzy dwoma podporami. Mogą to być na przykład słupy albo drzewa. Materiał, z którego wykonywany jest hamak to materiał lity o dużej wytrzymałości na obciążenia. Hamaki po raz pierwszy zostały użyte na Karaibach. Właśnie stamtąd przywieziono je do Europy. Oryginalne hamaki były plecionką z włókien roślinnych. Nie posiadały też drążków, czym znacznie różnią się od obecnych hamaków. Główne rodzaje hamaków to: pleciony hamak z Ameryki Południowej, hamak materiałowy oraz hamak sznurkowany.

Jak wybrać odpowiedni hamak?

hamak w pokoju

Wybór hamaku jest niezwykle istotny. Przede wszystkim należy zwrócić największą uwagę na wygodę użytkowania hamaka. Na hamaku powinno leżeć się komfortowo ale też zdrowo dla kręgosłupa. Bardzo ważna jest konstrukcja. Modele bez drążków to hamaki, które znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości w porównaniu do tych, które posiadają podporę w postaci drążków. Jednak drążki stanowią element dekoracyjny, dlatego świetnie sprawdzą się, jeśli hamak ma być elementem urozmaicającym wnętrze pomieszczenia.

Wymiary także nie są bez znaczenia. Im dłuższy hamak, tym bardzie wygodne posłanie. Długość 3,5-4 metrów powinna być wystarczająca, żeby uznać hamak za komfortowy i móc na nim wygodnie się położyć z książką czy lampką wina. Na rynku dostępne są też hamaki dwuosobowe, których szerokość musi minimalnie wynosić 1,5 metra, żeby był dostatecznie wygodny dla dwóch osób jednocześnie. Natomiast materiał, z którego wykonany jest hamak powinien być przede wszystkim mocny. Duża wytrzymałość pozwoli na długie użytkowanie hamaka bez zniszczenia go. Można wybrać hamak z grubego płótna albo z gęsto plecionego sznurka, modeli na rynku jest bardzo dużo i każdy znajdzie coś dla siebie.

Jaki hamak do pokoju, a jaki do ogrodu czy na balkon?

Domowe hamaki mogą być wykonane z bawełny czy lycry. Hamakiem do domu może też być krzesło brazylijskie. Natomiast hamaki ogrodowe czy balkonowe najlepiej jeśli ich materiałem jest nylon albo poliester. Daje to duży komfort użytkowania a także zwiększoną wytrzymałość, dlatego najczęściej hamaki są właśnie nylonowe. Często hamaki turystyczne wykonane są z przewiewnego materiału, jakim jest jedwab.