1 sierpnia 2018 Udostępnij

Jak urządzić miejsce dla niemowlaka w sypialni

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, wszystko się zmienia. Z uwagi na bezpieczeństwo niemowlaka rodzice najczęściej w swojej sypialni wydzielają kącik dla małego dziecka, chcą mieć go jak najbliżej siebie. W takich przypadkach właściwe i pomysłowe zaaranżowanie przestrzeni sypialni wcale nie musi burzyć przyzwyczajeń rodziny. Jak sprawić jednak, by perfekcyjne wnętrze małżeńskiej sypialni nie pogrążyło się w chaosie i nie straciło swojego charakteru?

Na rok czy na dłużej?

W pierwszej kolejności należy rozważyć czas trwania przeprowadzki dziecka do rodzicielskiej sypialni. Czy będzie to tylko kilka pierwszych miesięcy życia dziecka, czy okres ten potrwa kilka lat. W pierwszym przypadku nie warto decydować się na radykalne zmiany, zwłaszcza gdy w mieszkaniu istnieje już pokój dziecięcy. Wówczas do sypialni wstawiamy tylko łóżeczko czy kołyskę , by po kilku miesiącach przenieść je do pokoju przeznaczonego dla dziecka. W ten sposób nie burzymy codziennej rutyny, a dziecko czuje się bezpiecznie w pokoju rodziców. Inaczej wygląda sytuacja, gdy to warunki mieszkaniowe zmuszają nas do wspódzielenia sypialni z dzieckiem, wówczas zmiany muszą być radykalniejsze, ale warto wprowadzać je etapami. 

Twórz przestrzeń dostosowaną do wieku dziecka

Jeżeli dziecko pozostanie w sypialni rodziców przez najbliższe 5-6 lat koniecznie trzeba przearanżować sypialnię tak, by powstał w niej niezależny kącik dla dziecka, najlepiej dokonać tego przy pomocy wielofunkcyjnego łóżeczka, które wraz ze wzrostem dziecka można powiększać. W sypialni przyda się też wygodny fotel tapicerowany, wygodny dla mamy karmiącej dziecko. Powinien stać jak najbliżej łóżeczka, by od razu po karmieniu ułożyć dziecko do snu. Przydatna będzie również komoda przeznaczona wyłącznie na ubranka nowego członka rodziny. Jeżeli zainwestujemy w ten mebel wybierając odpowiednią jakość i pojemność będzie służył on dziecku przez wiele kolejnych lat. Bardzo wygodnym dodatkiem jest przewijak, jednak gdy brakuje dla niego miejsca w sypialni, wystarczy łóżko ze specjalnie przeznaczoną do tej czynności narzutą czy matą. 

zabawki dziecka w sypialni

Dziecięce dodatki – jak je okiełznać?

Jeżeli pragniemy zapanować nad chaosem wspólnej sypialni warto zainwestować w praktyczne pojemniki do przechowywania akcesoriów dziecięcych czy też wiklinowe kosze. Można w nich układać pieluszki, drobne akcesoria czy schować zabawki, które zajmują przestrzeń, a będzie ich przecież stale przybywać. Ważnym elementem sypialni dzielonej z dzieckiem jest oświetlenie. Warto bezpośrednio przy łóżeczku ustawić stołową lampę, by przy nocnych dyżurach nie zapalać górnego światła. Praktycznym dodatkiem jet też ściemniacz regulujący moc żarówki. Dzięki temu nie rozbudzimy dziecka jasnym i intensywnym światłem.